Sağlık Turizmi Teşvikleri Nelerdir

0

Sağlık turizmi teşvikleri nelerdir? Sağlık turizmi, Türk vatandaşlığı almamış ya da vatandaş olup yurt dışında yaşayan hastaların Türkiye’ye geçici bir süreliğine gelerek tedavi almasıdır. Bir ülkenin vatandaşının başka bir ülkeye gidip sağlık hizmeti alması bu bağlamda değerlendirilmektedir. Bu durum sadece Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ne sahip olan kurum ya da aracı olan seyahat acentesi tarafınca gerçekleştirilmektedir.

Yasal düzenlemelerle uyumlu olarak sağlık turizmi faaliyeti yürüterek teşviklerden yararlanmak isteyenlerin bu belgeye sahip olması zorunludur. Belgeye sahip olan kurum ya da seyahat acentesi çeşitli teşviklerden yararlanmaktadır. Bu teşviklerden bir tanesi tanıtım, reklam ve pazarlama teşvikidir. Bu alandaki giderleri en çok beş sene için %60 oranında desteklemektedir. Senelik en çok altı milyon TL destekten bahsetmek mümkündür.

Seyahat acentesi ya da sağlık kuruluşu tarafından tedavi için ülkeye gelecek olan kişinin uçak bileti giderleri de teşviklerden biridir. Hasta yol desteği olarak geçen bu teşvik de beş sene boyunca sürdürülebilir. Kişi başına %60 oranında ve maksimum 12 bin TL olarak hesaplanır. Bir diğer teşvik ise istihdam desteğidir. Burada söz konusu kuruluşun sağladığı çağrı merkezi personeli, pazarlama uzmanı, sosyal medya uzmanı ve tercüman gibi personelin brüt ücretleri %60 oranında desteklenir. En fazla beş sene boyunca ve aylık en yüksek on sekiz bin TL kısıtlaması vardır.

Sağlık turizmi aracı kurumu ve sağlık kuruluşlarınca Türkiye gelen hastalar için ayrıca komplikasyon ve seyahat sağlık sigortası desteği vardır. Türkiye’de yerleşik sigorta firmalarından yaptırılacak bu sigortanın %70 kadarı karşılanır. Senelik maksimum 2,4 milyon TL destek söz konusudur. Bunlara ek olarak yurtdışı birim kira desteği, yurtdışı etkinlik katılım desteği ve yurtdışı maka tescil ve korunma desteği de sunulmaktadır. Peki, Sağlık turizmi teşvikleri nasıl alınır? İşte yanıtı!

Sağlık Turizmi Teşvikleri Nasıl Alınır?

Sağlık turizmi hizmetleri sunabilmek ve teşviklerden yararlanmanın ön koşulu yetki belgesine sahip olmaktan geçiyor. Bu belgeyi alabilmek için birçok kriter vardır. Teşviklerden kimlerin yararlanabileceği de önemli bir konudur. Sağlık sektörü içindeki kurumlar, doktorlar, tıp merkezleri, klinik ve poliklinikler, diş hekimleri ve hastaneler bunların başında gelir. Ayrıca ADSP, ADSM, yaşlı – engelli – hasta bakımevleri ve kaplıca ile spa gibi termal rehabilitasyon merkezleri de bunlar arasında yer alır.

Desteklere başvuru ve değerlendirme işlemleri titizlikle yürütülen süreçlerdendir. Eksik ya da hatalı olan başvurular iş gücü kaybına sebep olacaktır. Ek olarak gecikmeler sebebiyle yapılan harcamalar da destek kapsamında yararlanılamaz hale gelir. Hak kaybına uğramamak için yapılması gereken şey detaylı bir araştırma ve her şeyin tam olmasıdır.

Sürecin sorunsuz halledilmesi için danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. Bu şekilde daha iyi yatırımlar yapabilirsiniz. Marka tescili, hibe ve destek projeleri hazırlama noktasında da yardım almak mümkündür. Sağlık turizmi teşvikleri sayesinde nitelikli bir düzeyde desteklerden faydalanarak çok daha kapsamlı bir şekilde sektörde yer almanız mümkün olacaktır. Burada profesyonel bir danışmanlık hizmeti almanız her zaman önerilmektedir. IntClinics sizlere bu konuda yardımcı olmak için sizleri site ziyaretine beklemekte ve profesyonel danışmanlık hizmetlerinde yardımcı olmaktan memnun olur.

Sağlık Turizmi Teşvikleri Neden Önemlidir?

İnsanları tedavi edici, koruyucu, sağlığı geliştirici ya da rehabilite edici hizmetleri almak maksadıyla farklı bir ülkeden burayı ziyaret etmek sağlık turizminin temelini oluşturur. Ülkemize bu amaçla geçici olarak gelen pek çok kişi bulunmaktadır. Güvenilir ve iyi hizmet kapsamında bu sunulan hizmetlerin büyük önemi bulunmaktadır. Sağlık turizminin gelişmiş olması turistlerin sayısında ve dolayısıyla döviz bırakılma oranlarında etkilidir.

Dışarıda ülkenin bilinirliğinin ve prestijinin artmasında da bu önemli bir rol oynamaktadır. Sağlık Bakanlığı kapsamında verilen bu teşviklerin önemli bir etkisi sağlık kuruluşlarının ya da aracı kurumların yükünün hafifletilmesidir. Yurt dışında bilinirliğin artması ayrıca söz konusu sağlık kuruluşunun saygınlık kazanmasında da oldukça etkili olur. Sağlık turizmi teşvikleri geniş kapsamlı bir şekilde verilmektedir. Bu aşamada önemli olan doğru ve eksiksiz evraklarla başvuruda bulunmaktır.

Sağlık turizmi dental ve medikal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dental turizmde daha çok diş tedavileri yer alıyor. Türkiye bu noktada oldukça ileri bir seviyededir. İmplant ve benzeri uygulamalar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu turizmin payı %25 olarak geçer. Medikal turizm ise kardiyovasküler cerrahi ve radyoterapi gibi ileri seviye tedavi yöntemlerini içermektedir. Tüp bebek tedavileri ve estetik işlemler de bu kapsamda yer alır.

Sağlık Turizmi Teşvikleri İçin İstenen Belgeler

Yurtdışından gelen hastalara tedavi uygulayabilmek için sağlık kuruluşun ya da aracı kurumun sahip olması gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler şunlardır:

  • Uluslararası sağlık turizmi biriminde en az iki kişinin yeterli derece yabancı dil bilmesi. Bu dillerden bir İngilizce olmalıdır ve sorumlu hekim dahildir.
  • Hizmet sunulacak uluslararası sağlık turizmi birimi tamamlanmış olmalı.
  • Doktorun Türkiye’de kamu ya da özel kuruluşlarda iki yıl olacak şekilde en az beş sene mesleğini icra etmiş olması.
  • Sağlık kurumunun hasta kayıt sistemi e-nabıza entegre halde olması.
  • Bilgi alış verişinin sağlandığı ve iletişim kurulabilen en az iki yabancı dilde hizmet sunan bir web sitesinin hazırlanmış olması.
  • Kalite standartlarına dair yapılan değerlendirmelerden en az 85 puan alınması.

Aracı kurumlar için aranan yetkinlik kriterleri farklıdır. İlk olarak A Grubu Seyahat Acentesi İşletme Belgesi olmalı ve bu belge TÜRKSAB tarafından verilmelidir. Yetki belgesine sahip olan en az üç sağlık kuruluşu ile protokol imzalamış olmalıdır. Çağrılara cevap verecek bir tanesi İngilizce olmak üzere iki dilde hizmet sunacak alt yapının olması gerekir. Sağlık turizmi teşvikleri konusunda üst düzeyde bilgi birikimine sahip olmak bu tarz hizmetlerden üst düzeyde bir kalitede yararlanmanızı mümkün kılar.

Daha fazlası için lütfen intclinics.com adresinden iletişime geçerek bilgi alınız.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply


Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
Php Script İndir , Ücretsiz Script İndir, Ücretsiz Wordpress Tema İndir - Ücretsiz Scriptler - Nulled Script - Script indir
Logo
Enable registration in settings - general