İtalya’da Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

0

İtalya’da Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

İtalya’da okumak için ne yapmalıyım? Hem dil gelişimi hem de daha prestijli bir eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında İtalya’da eğitim almak gelmektedir. Bu ülkede okumak için öğrencilerin yapması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak öğrenciler ICES danışmanlık hizmetlerinden yararlanmalılardır. Bu sayede ülke hakkında ve eğitim verilen programlar hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Öte yandan yaşam şartları ve yaşam masraflarının öğrenilmesi açısından da danışmanlık almak büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca burada ki lise ve üniversiteler dünya sıralamasında olan okullardır. Bu nedenle her öğrenci bu ülkede okumak için elverişli olmayabilir. Başvuru süreçlerinin hızlı bir şekilde tamamlanması için öğrencilerin derslerine önem vermesi gerekmektedir.

Okul bitirme puanı ne kadar yüksek olursa bu ülkede eğitim almak da o kadar kolaylaşmaktadır. Öğrencilerin yapması gereken son işlem ise başvurudur. İtalya’da ki okullar yılın belirli zamanları başvuru süreçlerini başlatmaktadırlar. Öğrencilerin bu başvuru tarihlerini takip etmeleri oldukça önemlidir. Her okulun başvuru tarihi farklı olmaktadır. Genel olarak başvuru tarihleri kasım ile nisan aylarında olmaktadır. Başvuru tarihleri okulların resmi internet adresinden de paylaşılmaktadır.

İtalya’da Okumak İçin Başvuru Şartları

İtalya’da ki lisans programlarının nerdeyse tamamı İtalya’ca olup süreleri ise 3 yıl olmaktadır. Öte yandan yüksek lisans programları ise 2 yıl olup eğitim dili İngilizcedir. Bu bölümlerde eğitim almak için öğrencilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

İlk olarak öğrencilerin yüksek öğretim kurumundan denklik belgesi almaları gerekmektedir. Aksi halde başvurular tamamlanmamaktadır. Ayrıca en az B seviyesinde uluslararası geçerliliğe sahip İngilizce ve İtalyanca dil sertifikasına sahip olunması oldukça önemlidir.

Ayrıca TOEFL dil sınavında da en az 70 puan alınması gerekmektedir. Ayrıca bu ülkede eğitim almak için en az 12 yıl eğitimli olmak gerekmektedir. Yani en az lise mezunu olunması gerekmektedir. Bu şartlar dışında başvurularda öğrencilerden istenen belgeler şu şekildedir. Noter tasdikli diploma aslı ve fotokopisi, 2 adet biyometrik ve 1 adet vesikalık fotoğraf ve son olarak en az 3 yıl geçerliliği bulunan pasaport talep edilmektedir.

Öte yandan bazı lisans programları öğrencilerden referans mektubu da talep etmektedir. Genellikle tıp fakültesi ve mühendislik fakülteleri bu mektup şartını aramaktadır. Ancak diğer bölümlerde referans mektubu istenmemektedir. İtalya’da okumak için başvuru şartları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı seçenekler çıkmaktadır. Peki, İtalya’da okumak için sınav şart mıdır? İşte detaylar!

İtalya’da Okumak İçin Sınav Şart Mı?

İtalya’da sınavsız olarak eğitim veren programlar bulunmaktadır. Bu bölümler genel olarak Verona üniversitesi sosyal bilimler fakültesine bağlı bölümlerdir. Sosyal bölümler fakültesi dışında ki tüm bölümlerde sınav şartı aranmaktadır. İtalyan okullarında verilen eğitimler genel olarak şu şekildedir.

Tıp, mühendislik, veterinerlik, mimarlık, diş hekimliği, hukuk, eczacılık, güzel sanatlar, uluslararası ilişkiler ve moda tasarımıdır. Öte yandan bazı üniversitelerde işletme, ekonomi, gastronomi ve sanat tarihi eğitimleri de verilmektedir. Bu eğitim programları arasında tıp, mimarlık ve mühendislik dışında kalan eğitimlerde öğrencilerden ACT ve SAT sınav şartı istenmektedir.

Başvuruların kabul edilebilmesi için öğrencilerin her iki sınavdan da en az 70 puan alması gerekmektedir. Bu iki sınav İngilizce olup 120 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi 130 dakikadır. Öte yandan mimarlık, mühendislik ve tıp eğitimleri içinde öğrencilerden IMAT sınav şartı istenmektedir.

IMAT sınavı her yıl sadece bir kere düzenlenen ve genellikle Eylül aylarında yapılan bir sınavdır. Sınav İngilizce olup toplamda 60 sorudan oluşmaktadır. Sınavın süresi ise 100 dakikadır. Genel olarak sınavda analitik düşünme ve sayısal bilgiler soruları sorulmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında İtalya’da okumak oldukça avantajlı göründüğünden bu ülkeyi tercih eden öğrencilerin sayısı da fazladır.

İtalya’da Üniversite Okumak Avantajlı Mı?

İtalya’da eğitim almanın birçok avantajı bulunmaktadır. İlk olarak bu ülkede eğitim alarak uluslararası geçerliliği olan mavi diplomaya sahip olabilirsiniz. Bu diploma sayesinde çok kolay bir şekilde iş bulunabilinmektedir. Öte yandan eğitim standartları bakımından İtalyan üniversiteleri oldukça üst seviyede teknolojilere sahiptir. Bu okullardan mezun olunması durumunda akademik personel olarak kariyer yapmak oldukça kolay olmaktadır.

Ayrıca İtalya refah bakımından ileri gelen ülkeler sıralamasında yer almaktadır. Durum böyle olunca bu ülkede okumanın kişisel gelişime de birçok yararı olmaktadır. Okulların nerdeyse tamamında kültürel etkinliklere ciddi anlamda önem verilmektedir. Bu sayede öğrencilerin üst düzet bir sosyal yaşantısı olabilmektedir. Özellikle İtalya’da akademik kariyer yapmayı istediğiniz zaman karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. İtalya’da okumak için ne yapmanız gerektiğine karar veremediyseniz

Diğer bir avantajı ise çalışma izinleridir. İtalya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan kişilere haftalık 20 saat çalışma izni verilmektedir. Bu sayede öğrenciler hem çalışarak para kazanabilir hem de eğitim alabilirler. Son olarak ise diğer birçok ülkeye oranla İtalya daha yaşam pahalılığı bakımından daha uygun bir ülkedir. Bu noktada İtalya’da okumak için mutlaka profesyonel bir danışmanlık firmasıyla anlaşmalısınız. Pava Education eğitim danışmanlık hizmetleri sizlere seçim konusunda yardımcı olacaktır.

Daha fazla detay için lütfen pavaedu.com adresini ziyaret ediniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply


Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
Php Script İndir , Ücretsiz Script İndir, Ücretsiz Wordpress Tema İndir - Ücretsiz Scriptler - Nulled Script - Script indir
Logo
Enable registration in settings - general