Kendi El Dezenfektanı Karışımınızı Yapabilir Misiniz?

2

Kendi El Dezenfektanı Karışımınızı Yapabilir Misiniz?

El dezenfektanı ürünleri artık hayatımızın her noktasında. Kovid 19’ un meydana getirdiği alışkanlıklar sonrasında, halka açık hemen her yerde el dezenfektanı kullanmaya devam edecekmişiz gibi görünüyor. Söz konusu pandemi sürecinde oldukça yükselen el temizlik ürünleri de olunca “kendi el dezenfektanı karışımınızı yapabilir misiniz?” sorusu daha da önemli bir hale geliyor. İnternette, sosyal medyada pek çok el dezenfektanı tarifi bulunuyor olmasına karşın, güvenilir ve etkili bir el dezenfektanı tarifi bulmak güç. Bu nedenle sizlere yardımcı olmak istedik.

Tüm Yönleriyle El Dezenfektanı: Nelere Dikkat Etmelisiniz? Alternatifler Neler? 

Öncelikle, kültürümüzde varolan “kolonya” kullanma alışkanlığının bakteri, virüs ve mikroplardan korunmak için oldukça etkili olduğunu söylemekle başlayalım. Ancak kolonyanın limon veya tütün aromalı keskin kokusu, pek çok  insanı rahatsız edebilir. Özellikle toplu taşıma araçlarında ve kalabalık yerlerde, kolonya kokusu kimilerine oldukça keskin gelebilir. 

Diğer bir konu da el dezenfektanı yapmak için temin etmeniz gereken malzemelerdir. Burada uzak durmanız gereken alkol tiplerinin başında odun alkolü veya basit alkol olarak da bilinen metanoldür. Metanolün direkt olarak içilmesi ölüme ve deriye yoğun teması, yoğun solunması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Eğer bir el dezenfektanı tarifi uygulayacaksanız, izopropil alkol kullanmanız gerekir ve karışımınızın en az %60 – %65 kadarı alkolden meydana gelmelidir. 

Son olarak, çoğu el dezenfektanı tarifi içinde yer almayan katkılardan da söz edelim. Eğer yapacağınız el dezenfektanı güzel bir koku yaysın isterseniz, sentetik koku karışımlarından da uzak durmalısınız. Sentetik kku katkı maddeleri içinde bulunan parapen ve çeşitli kimyasallar sık kullandımda size ve cildinize zarar verebilirler. Hoş kokulu çiçek ve bitki yağları, el dezenfektanı karışımınızın güzel kokmasını sağlayacaktır. Aynı kurala el dezenfektanı karışımınızın rengi için de uyarsanız, çocuk veya yaşlıların el dezenfektanı karışımından uzak durmasını sağlayabilirsiniz. 

El Dezenfektanı Tarifi: Kendiniz Nasıl El Dezenfektanı Yapabilirsiniz? 

Ülkemizdeki hemen her eczanede bulunan “etil alkol”, el dezenfektanı için en önemli malzemelerden bir tanesidir. Karışımınızın %60 – %65 kadarının etil alkolden oluşacağını sakın unutmayın. Yine çeşitli eczanelerden bulabileceğiniz kokulu bitki yağları, karışımınızın güzel kokması için yeterli olacaktır. Aleo vera jeli, çay yaprağı, karanfil yağı gibi malzemeler bu iş için son derece idealdir. Bu bitkisel yağlar aynı zamanda ellerinizin mikroplara karşı savunmasını da güçlendirecektir. Karışımı yapmak için; etil alkol, tercihe göre aloa vera ve bir – iki damla bitki yağı yeterli olacaktır. Sonrasında elde ettiğiniz karışımı kapalı bir şişede çalkalayabilir ve kendi el dezenfektanı karışımınızı yapabilirsiniz. 

El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? – Bir Diğer Tarif 

Bir diğer el dezenfektanı tarifi ise, jel haline getirilmiş aloa vera kullanılarak uygulanıyor. Yine bu el dezenfektanı tarifinde de kokulu bitki yağları kullanabiliyorsunuz ve malzemeleri karıştırıp çalkalamanız yeterli oluyor. Jel haline getirilmiş aloa vera da diğer el dezenfektanı yapım malzemelerinde olduğu gibi eczanelerden kolaylıkla temin edilebiliyor. 

El Dezenfektanı Nasıl Saklanmalı? 

Nasıl el dezenfektanı yapılır sorusu kadar önemli olan bir başka konu da, kendi el dezenfektanı karışımınızı nasıl saklamanız gerektiği. Özellikle pek çok toptancı ve e-ticaret sitesinde, el dezenfektanı için kullanabileceğiniz spreyli – küçük musluklu şişeler almanız mümkün. Şişenizin mat olması son derece önemli. Çünkü güneş ışığı ve aşırı ısı yüksek miktarda alkol içeren hemen her karışım için zararlı olabilir. Yine el dezenfektanı şişesinin mat olması, çocuk veya yaşlıların karışımı başka bir şey sanıp içmesini önler. 

Tercih edeceğiniz karışım şişesinin basit – düşük kaliteli plastikten üretilmemiş olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. El dezenfektanı muhafazası ve saklanması ile ilgili en dikkatli olmanız gereken konuların başında ise, bu malzemelerin çocuklardan – yaşlılardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulması gerektiği. Çünkü alkollü karışım yanlışlıkla içilirse, ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Kendi el dezenfektanınızı yaparken de eldiven, yüz maskesi ve bone kullanmayı unutmayın. 

Kendi El Dezenfektanınızı Yapmaya Değer Mi? 

El dezenfektanı yapmak -özellikle pandemi sürecinde- oldukça hassas ve önemli bir konu. Üstelik malzemeleri perakende olarak alacağınız için evdeki hesap çarşıya uymayabilir ve yaptığınız karışım, oldukça pahalıya mal olabilir. Özellikle pandemi sürecinde her türlü dezenfektan ürünü oldukça yüksek bir fiyattan satıldığı ve bu ürünler “kullan – at” tüketim ürünü olduğu için, bütçenize olabildiğince dikkat etmeniz gerekebilir. Peki ne yapmalı? 

Kovid 19 sürecinde özellikle çeşitli kötü niyetli insanların yüz maskesi başta olmak üzere çeşitli temizlik ve koruyucu ürünleri yüksek fiyattan sattıklarını biliyoruz. Aynı zamanda, satılan çoğu ürün de kaliteli ve belirlenen standartlara uygun olmaktan son derece uzaktı. E-ticaret siteleri, tam da bu noktada kullanıcılar için adeta bulunmaz bir nimet haline geldi. Elbette işini doğru yapan, kaliteli ürünler satan, makul fiyat politikalarına sahip olan e-ticaret siteleri için geçerli. Neyse ki gereğinden pahalı – kalitesiz ve standartlara uymayan ürünler satan online mağazalar içinde, işlerini gerçekten dürüst ve iyi bir şekilde yapan firmalar da mevcut. Pandemi sürecinden önce ülkemizdeki tüketicilere kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler sunan ucuzagidiyor.com, pandemi sürecinde kullanmanızın zorunluğu olduğu hemen her türlü malzemeyi bulabileceğiniz bir sitedir. Siteden aynı zamanda günlük kullanım için uygun her türlü kullanıcı dostu ürünü de almanız mümkün. 

Temizlik ve sağlığın son derece önemli olduğu günümüzde ellerinizi temiz tutmayı ve izolasyon / tecrit ve sosyal mesafe ile ilgili kurallara uymayı unutmayın, sağlıklı kalın.

2 Comments
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
  1. Pandemi sürecinde gerçekten en çok ihtiyacımız olan bir bilgilendirme. Çok teşekkür ederim.

  2. Kimya mühendisi olarak söyleyeyim. %60 üzeri alkol bulunan karışımlar covid 19 a etkilidir. Önerim %80 lik alkol su karışımı yapmanız. Koku için ucucu yağlar kullanabilirsiniz.

Leave a reply


Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
Php Script İndir , Ücretsiz Script İndir, Ücretsiz Wordpress Tema İndir - Ücretsiz Scriptler - Nulled Script - Script indir
Logo
Enable registration in settings - general