ASP, ASP NET Kurulumu

1

ASP, ASP NET Kurulumu

Php nin aksine ASP ve ASPNET ayrıca ASPX kurulumu daha farklıdır. Bir veritabanı oluşturulur veritabanı bilgileri gerekli dosyalara yazılır. ASP, ASPNET ve ASPX`de SQL bilgileri hiç bir zaman phpmyadmin`den girilmez. Bir database klasörü vardır. Database klasörü içerisinde mdb uzantılı bir dosya vardır. bu sistemin SQL udur. mdb açılımı ise Microsoft Databasedir.

ASP, ASPNET ve ASPX`de genelde databaseler MYSQL ve ACCESS dilinde yazılır. Bu dosyaları normal olarak bir not defterinde açamazsınız. Microsofttun önerdiği ACCESS programları ile bilgileri açabilir istediğiniz yerde değişiklik yapabilirsiniz. Tüm bunları ayarladıktan sonra. Hostunuzda databaseye veri yolu vermelisiniz.

Örneğin;

strSQLServerName = “localhost” ‘
strSQLDBName = “mahmut” ‘Veritabanı ismini buraya yazıyoruz.
strSQLDBUserName = “kur” ‘Veitabanı kullanıcı ismini buraya yazıyoruz.
strSQLDBPassword = “5455133” ‘Veritabanı kullanıcı şifresini buraya yazıyoruz.

Yukarıda kırmızı ile işaretlediğim yerler bizim veritabanı bilgilerimizdir. Bunları kendimizin oluşturduğu veritabanına göre ayarlayıp sisteme yani Server`a tanıtmamız gerekir.

Bunları yaptıktan sonra mdb uzantılı database yolunu vermeliyiz.

Örneğin ;
Virtual path to database
strDbPathAndName = Server.MapPath(“mahmut/site/database/ veritabani.mdb”) ‘Buraya veritabanı database yolunu veriyoruz.

veritabanı bilgilerimizide girdikten sonra SQL sorgusu yapmadan web sayfamızdan sistemi çağırabiliriz. Aklınız karışmasın. Veritabanı yolundaki mahmut yazan yer sizin FTP (File Transfer Protocol) kullanıcı adınızdır.

Şimdi web sayfamizi çagiriyoruz.

Az birşey css, xml, asp veya php ve html bildiğiniz taktirde kesinlikle web sayfasının tasarımı ile kendinize özgü ve kendi zevkinize uyarlanmış bir görüntü çıkarabilirsiniz.

1 Comment
  1. PHP 2C2 Script ile ilgiliyim

Leave a reply


Php Script İndir , Ücretsiz Script İndir, Ücretsiz Wordpress Tema İndir - Ücretsiz Scriptler - Nulled Script - Script indir
Logo
Enable registration in settings - general